O co chodzi

Pierwotna wersja strony powstała gdzieś w 2002 roku. Do tej pory solidnie naruszył ją ząb czasu, nie mówiąc już o tym, że od początkuy nie była zbyt funkcjonalna. Z zamiarem poprawienia tego istniejącego projektu nosiłem się od dawna . Chodziło nie tylko o nawrócenie strony na standardy sieciowe, ale też dostosowanie opakowania do treści.

Nie wiem, na ile udało mi się stronę naprawić, sądzę jednak, że można zanotować poprawę pod względem czytelności tekstu, jak też oprawy jego. Wiele oczywiście pozostało do zrobienia i na pewno wiele jeszcze zostanie zrobione i dodane, ale chciałem już wypuścić projekt z lochów twardego dysku i dać mu żyć własnym, onlajnowym życiem.

Na pewno jest zgodnia ze stndardami i waliduje się jak ta lala.

Jak powstawała strona

Pierwsze przymiarki dotyczyły przede wszystkim likwidacji z ramek i zbyt wielkiej dominacji elementów nawigacyjnych nad częścią strony poświęconej samemu tekstowi. Strona zachowała swój tabelkowy rozkład elementów.

Z początku, w sytuacji idealnej (czyli rozdzielczości 768x1924) miał to być symetryczny rozkład ze stałą szerokością środkowej kolumny i płynny po bokach. Niestety inne rozdzielczości całkowicie rozbiły koncepcję - dlatego cały layout musiał zostać rozłożony absolutnie z wielkością min-width (MSIE został nawróconyna właściwe zachowanie przez skrypt).

Co dalej

Strona jest, jak przystało na każdy szanujący się internetowy projekt, w permanentnej budowie (i przebudowie). Oto lista kilku rzeczy, które nie mogą się doczekać realizacji:

  • Urozmaicenie - póki co strona jest dość monotonna, co może nie jest takie złe ale za jakiś czas na pewno się znudzi
  • Grafika - jak dotąd przeważa tekst, stopniowo będą dodawane obrazki (szczególnie zdjęcia z Paragwaju)i inne elementy graficzne
  • Czytelność - porawki w dziale Reportaży polegające głównie na rozbiciu tekstu na mniejsze kawałki